Amazon Bölgeleri 10.000 Yıl Önce Tarımsal Manzaralardı

Amazon Bölgeleri 10.000 Yıl Önce Tarımsal Manzaralardı…

Bir yağmur ormanı ve uçsuz bucaksız yaban hayatı olmaktan çok uzak, bazı Amazon bölgeleri insanlar tarafından ekin yetiştirmek için ekiliyordu. Bir bilim adamı uluslararası bir ekip şimdi bugünkü Bolivya’nın uzak bölgelerinde yaşayan insanların dikim böyle manyok, squash ve mısır gibi bitkiler olduğunu keşfetti. Yerliler ayrıca, küçük toprak höyükleri olan ve bitki yetiştiriciliğinin kanıtlarının olduğu binlerce “orman adası” geliştirdiler.

Yaklaşık 12.000 yıl önceki son buzul çağının sona ermesinin en alakalı sonuçlarından biri, erken uygarlıkların yaşam tarzlarında bir değişiklikti. Göçebe avcı-toplayıcılar kalıcı olarak yaşamaya başladılar ve yemek için bitki yetiştirdiler. Holosen evre insan aktivitesinde artış kaydetti buzul çağı sonrasında nispeten ılık bir dönemdi.

Araştırmacılar, ilk uygarlıkların dört ana yerde gıda mahsulü yetiştirdiğine dair kanıtlar keşfettiler: Çin pirinç üretti, tahıllar Orta Doğu’da, mısır Orta Amerika ve Meksika’da ve Andes bölgesinde patates ve kinoa yetiştirildi. Bilim adamları şimdi Amazon’un güneybatı kısmı olan Llanos de Moxos’un beşinci olarak tanımlanması gerektiğini iddia ediyor.

Amazonia’daki bu bölge bir savandır, ancak bir zamanlar insanların yaşadığı yaklaşık 4.700 orman adasıyla çevrilidir . Bunlar, şimdi ağaçlarla kaplı ve yaklaşık 70 metre çapında yükseltilmiş arazi alanlarıdır. Bu alanlar yılın yağmur mevsimi boyunca sular altında kalır, ancak bu küçük toprak yığınları suların üzerinde kalır.

Bölge sakinleri bu küçük adaları geliştirdi. İsviçre Bern Üniversitesi başyazarı Dr. Umberto Lombard’a göre, insanlar çöplerini bu alanlara atacak ve zamanla büyüdüler.

Atıklar besin açısından son derece zengindir ve bu tepecikler büyüdükçe, yağmurlu aylarda yavaş yavaş sel seviyesinin üstüne çıkarlar. Bunlar verimli topraklarla yerleşmek için mükemmel yerler haline geldi , bu yüzden insanlar çoğu zaman bu bölgelere geri dönüyorlar.

Bilim adamları, mahsul yetiştiriciliğine dair kanıt aramak için bu orman adalarından 30’unu inceledi. Bitki hücrelerinin içinde gelişen küçük cam parçaları olan fitolit adı verilen silika parçalarını keşfettiler . Hangi bitkilerden geldiklerine bağlı olarak cam parçalarının şekli değişir.

Araştırmacılara Göre:

Araştırmacılar, 10.000 yıldan daha uzun bir süre önce manyok, yucca ve kabak kanıtlarını belirleyebildiler, mısır ise yaklaşık 7.000 yıl önce daha yakın zamanda ortaya çıktı.

Lombardo, insanların Amazon’u her zaman bakir, el değmemiş bir orman olarak gördükleri için bunun bir sürpriz olduğunu söyledi. Bununla birlikte, ortaya çıkarılan kanıtlar, insanların bölgede yaklaşık 10.000 yıl önce yaşadığını ve bu sakinlerin xiulian uyguladıklarını kanıtlıyor. Araştırmacılar ayrıca, bu dönemde yaşayan insanların büyük olasılıkla tatlı patates, yer fıstığı, balık ve büyük otoburları beslenmek için yediğine inanıyor.

Araştırmacılar ayrıca, çalışmalarının çevresel değişikliklerin küresel etkisinin, özellikle de son buzul çağının zirvesinde dünyanın ısınmasının bir örneği olduğuna inanıyorlar.

Bu çalışma, evcilleştirmenin ve bitki yetiştiriciliğinin, dünya iklimlerinde ve sıcaklıklarında önemli bir değişikliğin başladığı ve buzul çağının sona erdiği Holosen döneminin başlangıcında başladığını bir kez daha doğrulamaktadır.

8 thoughts on “Amazon Bölgeleri 10.000 Yıl Önce Tarımsal Manzaralardı

 • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 1:24 pm
  Permalink

  Amazon ormanlarının harika bir çekiciliği var otelde ona göre tam istediğimiz gibi harika bir yer

  Yanıtla
 • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 1:41 pm
  Permalink

  Çok güzel bir araştırma olmuş başarılarının devamını dilerim

  Yanıtla
  • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 2:55 pm
   Permalink

   Teşekkür ediyoruz dilerseniz diğer yazmış olduğumuz makalelerede göz atabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 1:45 pm
  Permalink

  AMAZON BÖLGELERİ MÜKEMMEL TASARIMLARIYLA İNSANLARI KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR ÇOK BEĞENDİK. TERCİH ETİĞİMİZ EN GÜZEL GÜVENLİ BÖLGELERDEN BİRİDİR…

  Yanıtla
 • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 1:46 pm
  Permalink

  çok merak ediyorum arkadaşlarım gitmişti anlata anlata bitiremediler daha merak ettim en kısa zamanda gitmek istiyorum

  Yanıtla
  • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 2:54 pm
   Permalink

   Çok güzel aynı zamanda tehlikeli bir yer fakat macera arayanlar için muhteşem bir yer.

   Yanıtla
 • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 2:04 pm
  Permalink

  Amazon ormanlarının bu kadar gizemli olduklarını bilmiyordum Çok memnun kaldım çok nefis mis gibi hava

  Yanıtla
  • Ocak 2, 2021 tarihinde, saat 2:54 pm
   Permalink

   Evet öyledir aynı zamanda da tehlikeli aksiyon dolu bir yerdir amazon

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir