İstanbul’da Doğal Gezinti Alanları

Milyarca sakini ve misafiri ile Türkiye’nin en yoğun şehri olan İstanbul, tatil için inanılmaz fırsatlar sunsa da bazen iş bazen de eğitim gibi sebeplerle tatil pek mümkün olmuyor. Şehrin gürültüsünden, kalabalığından, havasından bunalan kişiler hafta sonlarını çevredeki illere giderek değerlendiriyor. Oysaki İstanbul doğayla iç içe birçok alana sahip. Bu yazımızda İstanbul’dan uzaklaşmadan köy ve doğa havası almak isteyenler için derleme yaptık. Siz de hafta tatiliniz için doğanın yeşilini arzu ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Polonezköy

 

Şehrin kalabalığına inat sakinliğini koruyan, yeşilin güzel tonlarını ve romantik yürüyüş yollarını barındıran Polonezköy, son yıllarda popülaritesini arttırıyor. Meryem Ana Kilisesi, Tabiat Parkı, Zofia Rızı Anı Evi, Kültür Evi ve Arıcılık Müzesi Polonezköy gezilecek yerler arasında yer alıyor. Buraya gelerek hem kültürel gezi kapsamında bu mekanları gezebilir hem de yürüyüş parkında dilediğinizce yürüyebilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Parkur üzerinde bilgilendirici levhalar olduğu için kaybolmadan gezintinizi sürdürebilirsiniz. Polonezköy içerisinde Polonya yemekleri tadabilir, doğaya karşı müthiş bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Polonezköy

Validebağ Korusu

 

İstanbul’un merkezinde bulunan Validebağ Korusu, Üsküdar Koşuyolu mevkiinde yer alıyor. Piknik yapmak için oldukça ideal olan bu alan, geniş ve düz bir çim alan içerdiği için top oyunlarına oldukça müsait. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu voleybol ve futbol ile saatlerini geçiriyor. Validebağ Korusu, kampçıların da uğrak yerleri arasında sayılıyor. Büyüklü küçüklü onlarca çadır koruyu süslerken izcilerin etkinlikleri ilgi çekiyor. Siz de şehirden çok uzaklaşmadan yeşile doymak istiyorsanız Validebağ Korusu, oldukça ideal bir seçenek olarak duruyor.

Emirgan Korusu

 

Gezmeyi sevenler tarafından İstanbul’un en harika yerleri arasında gösterilen Emirgan Korusu, her ay birbirinden güzel kareler sunuyor. Bahar aylarında Lale Festivali’ne ev sahipliği yapan Emirgan Korusu, Avrupa Yakası’nda olmasında rağmen kolaylıkla ulaşılabiliyor. Burada geçirdiğiniz zaman içerisinde sakin bir gezintiye çıkabilir, gölet etrafında oturarak ördeklerin sanatsal hareketlerini izleyebilirsiniz. Emirgan Korusu gezintiniz içerisinde piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir, sincapları izleyebilir, tarihi köşklerde yemek yiyebilirsiniz.

Belgrad Ormanları

 

İstanbul ve doğa denice şüphesiz ki herkesin aklına ilk gelen yerlerden birisi de Belgrad Ormanları oluyor. İstanbul’un Ciğerleri unvanına layık görülen alan, sabah koşusu, romantik geziler, günlük yaşantısını sürdüren yerliler eşliğinde İstanbul’a nefes oluyor. Kendinize bir terapi armağan etmek istiyorsanız Belgrad Ormanları gezintisine çıkabilirsiniz. Neşet Suyu Yürüyüş Parkurunda 6.5 kilometrelik bir doğa yolcuğu yapabilir, Üçgen Ev’de güzel enstantaneler yakalayabilirsiniz, Geyik Tesisinde sıradışı zaman geçirebilirsiniz. Belgrad Ormanları, yemek olarak çok seçeneğe sahip olmasa da değerlendirebilir, kendi getirdiğiniz yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

Aydos Ormanı

 

İstanbul’un en güzel yeşillik alanlarından birisi olan Aydos Ormanı, şehrin hengamesini unutturuyor. Huzur garantili olan orman daha çok çam ağaçlarından oluşuyor. Her mevsim farklı bir renk tonu ile misafirlerini karşılayan Aydos Ormanı gezintiniz içerisinde Aydos Göleti etrafında turlayabilir, fotoğraf çekilebilir, manzarayı seyredebilirsiniz. Biraz nefesinizi açmak istiyorsanız Aydos Tepesi tırmanışı yapabilir, tepeye vardığınızda Aydos Ormanı ve çevresini kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir