İzmir’in Şirin Mahallesi Sığacık

Deniz ve orman temalı şehirler tatil planlarının vazgeçilmezi olurken kafa dinlemek isteyen tatilciler soluğu sakin şehirlerde alıyor. İzmir’in sakinliği ve şirinliği ile ün salmış bölgesi Sığacık, kalabalıklardan uzak, ferah ve huzur dolu tatil isteyenleri bekliyor. Seferihisar’a bağlık Sığacık’ın sokaklarında mandalina kokuları hissediliyor. Taş evlerin eşlik ettiği sokaklarda yürümenin huzuruna, henüz insan eli değmemiş koyların mutluluğu ekleniyor.  Sığacık, nefis yemekleri, ucuz konaklama alanları ve sıcakkanlı insanları ile tatilcilerine özel anlar yaşatıyor. Uzun süreli tatil planları olmasa bile herkesin mutlaka Türkiye’nin ilk yavaş şehrini ziyaret etmesi gerekiyor. Sığacık nerede ve nasıl gezilir diyenler için bir gezi rehberi hazırladık.

Sığacık Kalesi

 

Sığacık Limanı’nda bulunan kalenin tarihi Kanuni Sultan Süleyman’a uzanıyor. Rodos Seferi zamanında deniz üssü olarak Parlak Mustafa Paşa’nın koordinesinde yaptırılan kale, daha sonraları gümrük işlerinde kullanılmış. Şu an cami, hamam ve dükkanların bulunduğu kale, fotoğraf için de güzel bir alan olarak biliniyor. Sığacık Kalesi’nde gezebilir, alışveriş yapabilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Teos Antik Kenti

 

Seferihisar şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Teos Antik Kenti, 3 bin yıllık tarihi ile dünyanın önemli şehir kalıntıları arasında gösteriliyor. Akalı Athamas emriyle inşa edilen Teos Antik Kenti içerisinde bir de Dionysos Tapınağı bulunuyor. Sütunlar, tarihi su deposu ve yerleşke kalıntılarında gezip fotoğraf çekmek Sığacık saatlerini zenginleştiriyor.

Teos Antik Kenti

Sığacık Pazarı

 

Ege Bölgesi’nin en popüler yerel pazarlarından birisi olan Sığacık Pazarı, üretici ile tüketicileri buluşturuyor. El ürünü hamur işleri, örgüler, ev yapımı reçel ve turşular, hediyelik eşyalar ve giysiler pazarı canlandırıyor. Büyük çoğunluğu organik olan ürünler, Ege’nin tarihi mutfağından izler taşıyor. Oldukça kalabalık ve canlı olan Sığacık Pazarı, sadece Pazar günleri açık olduğundan tatiliniz içerisinde mutlaka pazara göz atmalısınız.

Kaleiçi Sokakları

 

Sığacık Kalesi’nin surları içerisinde kalan sokaklar, televizyon dizileri başta olmak üzere birçok yapımda karşımıza çıkıyor. Huzur alanı olarak bilinen Sığacık’ın Arnavut kaldırımı döşenmiş sokaklarında dolaşarak enerji kazanabilirsiniz. Panjurlu evlerin arasından çiçek kokuları eşliğinde ilerleyerek huzura erebilir, olağanüstü kareler yakalayarak paylaşabilirsiniz.

Kaleiçi Sokakları

Teos Marina

 

Sığacık tatili planınız içerisinde Seferihisar’ın 10 yıllık geçmişe sahip yat limanı Teos Marina’yı da gezmelisiniz. Şehrin Yunanistan’a açılan kapılarından birisi olan marinada vakit geçirmek için birçok mekân bulunuyor. Kafeler ve restoranlarda deniz manzarası eşliğinde hoş vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Sığacık otel arayışınız için marina çevresinde uygun işletmeler bulabilirsiniz.

Teos Marina

Sığacık Tarihi Değirmen

 

Aslında özel bir işletmeye ait olan değirmen, sinema filmlerinde görülmesinden sonra ziyaretçilerin en çok Merak ettiği Sığacık mevkileri arasında bulunuyor. Otel görevlileri içerideki müşteri durumuna göre ziyaretçileri kırmıyor ve kısa süreli gezintiye izin veriyor. Sembolik bir fotoğrafınız olsun istiyor ya da mükemmel manzarayı görmeden olmaz diyorsanız Değirmen’e mutlaka uğramalısınız.

Sığacık Tarihi Değirmen

Sığacık Plajları ve Koyları

 

Sığacık, deniz etkinlikleri bakımından da ziyaretçilerine mükemmel seçenekler sunuyor. Sığacık Plajı sorgulaması yapan ziyaretçileri birbirinden güzel koylarla karşılaşıyor. Siz de Sığacık planlarınız içerisinde denize girmek istiyorsanız Akkum, Akarca, Ekmeksiz ve Altınköy plajlarına gidebilirsiniz. Bot turları ile koylara uğrayabilir, rüzgâr sörfü ve tüplü dalış gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Sığacık otel işletmeleri koylar konusunda size yardımcı olacaktır.

Sığacık Plajları ve Koyları

Gödence Köyü

 

Sığacık yemek bakımından zengin bir yer olmasının yanında Seferihisar’ın ödüllü köylerine de yakınlığı ile dikkat çekiyor. Sığacık’a tatile geldiğinizde deniz ürünleri ve ev yemeklerine alternatif ararsanız Seferhisar’ın ihracat ödüllü köyü Gödence’yi ziyaret etmelisiniz. Burada köy ürünleri yiyebilir ve dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen doğal zeytinyağı satın alabilirsiniz. Hatta köyde çevresinde bulunan Sığacık otel ve apartlarında konaklayabilirsiniz.

Gödence Köyü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir