ORDU’DA GEZİLECEK YERLER

Karadeniz, Türkiye’nin en kıymetli bölgesi, doğası ve tarihi ile bilrikte son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Ordu karadenizde son zamanlarda ön plana çıkan bir şehir. Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel olan Ordu’da gezilecek yerler ‘i sizler için derledim.

Ordu Boztepe Manzarası

ORDU’DA GEZİLECEK TARİHİ YERLER

1- Taşbaşı Kilisesi

Ordu gezilecek yerler – Taşbaşı kilisesi

Ordu sahilinde yer alan Taşbaşı kilisesi 1853 yılında inşa edilmiştir. İnşa edilidğinde Rum-Ortodoks kilisesi olarak kullanılan Taşbaşı kilisesi 1937 yılında cezaevi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1977 yılında cezaevi kullanımı sonlanmıştır. 1983 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından restore edilmiştir. 2000 Yılında kültür merkezi olması için çakışmaya başlanmıştır. Şuanda Ordu sahilinde yer almakta fakat çok iğrenç bir durumdadır. Kilisenin yanında bulunan alana kafe yapılmış durumda ve sahilde çok kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Daha öncelerinde kilise denizi sıfır olarak inşa edilmiş olmasına rağmen zamanla denizin doldurularak yol yapılmasından dolayı tarihi dokusu değişmiştir.

2- Kadılar Yokuşu

Ordu – Ünye – Kadılar Yokuşu

Kadılar Yokuşu, Ordu – Ünye ilinde bulunan tarihi bir sokak. Osmanlı döneminde birçok kadının yetiştiği bu yerde kadılar tatillerini yapmak için inşa ettikleri köşklerde kalırlarmış. Bu yüzden Ünye, tarihi Ünye köşkleri ile ünlüdür.

3- Kurul Kayası

Kurul kayasında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucuda gün yüzüne yakın bir zamanda çıkartılan Kurul Kalesi veya Kurul Kayası yapılan çalışmalar sonucunda 2 metre kalınlığında duvar yapılarına ulaşılmıştır. Duvar örgülerinin üzerinde seramik ile kaplı olması da ilgi uyandıran bir noktadır. Arkeologlar tarafından M.Ö. 1. – 4. yüzyıllar arasında oluşturulmuş bir yerleşim yeri olduğu düşünülmektedir. Bir kaya üzerine kurulan yerleşim yeri birçok turist tarafından ilgi odağı olmuş durumda.

4- Ünye Kalesi

Ünye’de en yüksek tepelerden birine inşaa edilen Ünye kalesi, Pers kökenli Pontus Hükümdarı II. Mitradates tarafından M.Ö. 200 – 250 yıllarında inşa edilmiştir. Arkeologlar tarafından yapılan bilgilendirmelere göre Ünye kalesinin bulunduğu tepe önceleri aktif bir yanardağı olduğu ve sonralarında faliyetinin son bulduğu iletilmektedir. Kalede; mağaralar, kral mezarları, kaya mezarları, eski sur kalıntıları, kuyular ve dehlizler yer alıyor. Ünye Kalesi, Ordu’nun en önemli tarihi oluşumu olarak görülmektedir. Ordu’da gezilmesi gereken yerler listenizde mutlaka olması gerekmektedir. Son zamanlarda Kültür ve Turizm bakanlığı, Belediye ve Valilikle birlikte yapılan çalışmalar ile Ünye kalesi daha fazla turist ağırlamaya başlamıştır.

5- Bolaman Kalesi

Ordu Bolaman Kalesi

Ordu Fatsa ilçesinde yer alan Bolaman Kalesi, şehrin günümüze ulaşan tarihi kalıntılarındandır. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmese bile Pontus Rum İmparatorluğu döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale restorasyon çalışmaları sonrasında tarihi güzelliğini kaybetmiştir.

6- Osman Paşa Şadırvanı

Osman Paşa Şadırvanı

1847 yılında inşa edilen osman paşa şadırvanı, Ordu meydanında yer almaktadır. Sahile yakın olan şadırvan birçok kez restore edilse bile günümüze kadar gelebilen nadir tarihi şadırvanlardan biridir. Sahilde belediye binası yakınında bulunan şadırvan meydanın kalabalığından dolayı pek önemsenmiyor.

7- Yason Kilisesi

Yason burnu kilisesi

Yason Burnu olarak adlandırılan yerde inşa edilmiş olan Yason Kilisesi tarihte kasabanın en büyük dini ayin yerlerinden olma özelliğine sahip. Kilisenin kapısında yazan 1866 tarihi ise kilisenin onarım tarihini belirtiyor.Yason kilisesi konum ve tarihi dokusu ile yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaya başlamıştır. Yason burnu kilisesi 2020 yılında yeni bir restorasyon ile çevresinde betonlaşma yapılmaya başlanmıştır. Bu restorasyon öncesi de gitme fırsatı bulduğum kilisenin içine daha önce girilebiliyorken şuanda kapı kilitlenmiş durumda. Yapılan restorasyon ile çevresi çok çirkinleşen bu yere keşke daha önce gitme fırsatınız olsaydı diyebilirim. Yukarıda bulunan fotoğrafta önceki halini yansıtmaktadır. Ordu’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gerektiğini söylemek isterim.

8- Küçük Hamam

Küçük Hamam – Ordu

Ordu Eskipazar mahallesinde bulunan eski hamam eski dömem belediye zamanında yapılan botanik bahçe içinde yer alan küçük hamam 18. Yüzyıldan kalma tarihi bir eserdir. Yeni yapılması planlanan şehir hastanesi kapsamında yıkılması söz konusu olan alan Ordu tarihi’nin bir parçası.

ORDU’DA GEZİLECEK DOĞAL YERLER

1- Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası

Ordu ili son zamanlarda hem tarihi hemde doğası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte. Yerli turistlerin en çok uğradı çambaşı yaylası son zamanlarda yapılan yatırımlar ile birlikte yabancı turistler içinde muhteşem fırsatlar sunmaktadır. Ordu’da gezilecek yerler arasında yer alan Çambaşı yaylası hem kışın hem yazın ayrı ayrı macerları olan bir yerdir. Turist çekebilmek için kayak merkezi, otel ve üçgen evler inşa edilmiştir.

2- Küpkaya Kanyonu

Küpkaya Kanyonu

Ordu, Ulubey civarlarında yer alan küpkaya kanyonu doğal güzelliği ile pek gün yüzüne çıkmamış bir yerdi. Son 3 yıldır küpkaya kanyonunun yanında yapılan tesis ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayaı başarmış bir yer. Şelale ile akan nehir kıyısında taze çayınızı içerken doğayı seyretmek çok hoş. Bunun yanında tesis sahipleri Zipline sistemi kurarak oraya daha fazla kişi gelmesini sağladıları. Zipline ile nehir üstünden bir ip ile karşıya geçmek belki sizi buraya getirmek için de bir neden olabilir.

3- Ulugöl Tabiat Parkı

Ulugöl tabiat parkı

Gölköyde bulunan Ulugöl tabiat parkı her mevsimde çok güzel bir doğal güzelliğe sahip. kışın ayrı, sonbaharda yaprakların sararıp dökülmesi ile farklı bir görsel şölen sunan Ulugöl birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle yazın turist yoğunlu mevcut bu yüzden daha sakin bir dönemde gitmenizi tavsiye ederim.

4- Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası

Perşembe yaylası Ordu’da Gezilecek Yerler listemizde yer alan doğal güzelliklerden biridir.

5- Boztepe

Ordu Boztepe

Ordu şehir merkezinde araç veya teleferik ile ulaşımın mümkün olduğu Ordu şehir manzarasının en güzel görüntülendiği yer olan Boztepe yıl içinde hem yerli hem yabancı turistlerin akın ettiği bir yer. Ordu’da gezilecek yerler arasında olan Boztepe genellikle çay içmek içmek için gittiğim bir yer. Yakın zamanda otel yapılarak değerlendirmeye çalışılan boztepe’de paraşüt ile atlayışlar yapılmaktadır. Boztepeye teleferik ile çıkmakta mümkün. Şehrin en güzel gözlemlendiği yerlerden biri olan Boztepede yapılabilecek pek bir seçenek yok aslında. Şehir merkezinde olması ulaşım için çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Kışın ayrı güzel yazın ayrı güzel olan Boztepe’ye ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

One thought on “ORDU’DA GEZİLECEK YERLER

  • Mart 8, 2021 tarihinde, saat 12:04 pm
    Permalink

    Cok güzel bir yer bense gittim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir