Otellerde Corona Virüse Karşı Alınan Önlemler

2020 yılı itibariyle bütün dünyada etkili olan Corona virüs salgını, insanların günlük yaşantısının ciddi olarak değişmesine neden olmuştur. Eski yaşantımıza nazaran artık hijyen ve temizliğe daha çok önem veriliyor. Bunların yanı sıra eskisi gibi sevdiklerimizle tokalaşmadığımız gibi aramızda sosyal bir mesafe bulunmaktadır. Özellikle dışarıda yer alan ortak kullanım alanlarından, nesnelerden ve mekanlardan uzak durulmaktadır. Dışarıya sadece işimiz olduğu zamanlarda çıkmakta, kalabalık ortamlara girmemekte, genellikle evden çalışmakta ve dışarı çıkmamız gerektiğinde sosyal mesafe kuralına uyarak en az insanla iletişim halinde olmaya çalışılmaktadır.

Otellerde Corona Virüse Karşı Alınan Önlemler

Yeni normal yaşantımızda ki değişiklikler bu şekilde olduğu gibi tatil anlayışında ve tatil süresince kalacak olduğumuz tesislerde de belli başlı değişiklikler söz konusudur. Artık tatil için konaklayacak olduğumuz tesislerin kaç yıldızlı olduğu, konumu, konsepti gibi detayların yerini Corona virüse karşı alınan önlemler, tesiste temizliğe verilen önem vb. detaylar aldı. Corona virüs salgını sürecinde tedbir amaçlı sürekli evde vakit geçirmek zorunda kaldık. Covid- 19 salgınının hafiflediği şu yaz günlerinde herkesin tek hayali serin sularda yüzmek, kızgın kumlarda güneşlenerek hem psikolojik hem de fiziksel olarak bizi çöküntüye uğratan virüsün olumsuz etkilerinden kurtulmaya çalışmak olsa gerek. Aylardır bu tatili bekleyen kişiler için hijyen kurallarının sağlanması, otellerin ve tesislerin gerekli Corona virüs önlemlerini alması konusunda yapılan çalışmaları genel olarak ele aldık.

Covid- 19 Salgınına Karşı Alınan Tedbirler

 

  • Virüs şüphesi olan kişiler izole edilecek

 

Otel içerisinde virüs belirtileri taşıyan, hastalık şüphesi taşıyan tatilciler ya da personeller belirlendikten sonra gerekli kuruluşlara haber verilecek. Virüs şüphesi olan kişiler sağlık kuruluşuna teslim edilinceye kadar karantina altına alınacak. Karantina altında ki kişilerin hizmeti önceden belirlenmiş ve gerekli tedbirler alınmış personeller tarafından sağlanacak. Virüs teşhisi konmuş misafirlerin odaları ve bulundukları ortamlar gerekli virüs önlemleri kapsamında dezenfekte edilerek bol bol havalandırılacak.

  • Otele giriş esnasında ateş ölçümü yapılacak

 

Konaklama tesisleri yeni normale göre belirlenmiş olan kurallar eşliğinde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak belirli kapasite de tatilci kabul edebilecek. Tesislere giriş sırasında tatilcilere temassız ateş ölçer ya da termal kamera kullanarak ateş ölçümü yapılacak. Tesis girişlerine el dezenfeksiyonu yerleştirilecek. Misafirler için eldiven, maske gibi ekipmanlar bulundurulacak. Müşterilerden olabildiğince temassız ödeme kabul edilecek. Tesis içerisinde ki asansörler hijyen ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak kullanılacak.

  • Plajlarda, gölgelik ve şezlonglar arası sosyal mesafe

 

Tesisler de ki ortak kullanım alanları, bar, oturma- bekleme alanları, yemek yenilen alanlar, resepsiyon, lobi, şezlong, gölgelik ve plajlar sosyal mesafe kuralına uygun olarak düzenlenecek.

  • Tuvaletlerde otomatik kapı sistemi

 

Tesislerde ki ortam kullanım alanları olarak kullanılan tuvaletlerde ki giriş kapıları otomatik kapı sistemi olarak düzenlenecek. Aksi taktirde uygun paravanlar yerleştirilerek giriş kapılarının açık olması sağlanacak. Spor salonları, jimnastik alanlarının misafirlere hizmete açılması halinde virüs önlemleri kapsamında rezervasyon uygulaması yapılacak. Tesisleri kullanacak kişi sayısı sınırlandırılarak kişilerin spor aletlerini kullanmasından sonra gerekli hijyen malzemeleri ile dezenfekte işlemleri yapılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir