Rize’de Gezilecek Yerler Rehberi

Rize’de Gezilecek Yerler Rehberi … Doğu Karadeniz’de yer alan ve tertemiz doğasıyla herkesi adeta büyüleyen Rize şehri, Tarihi Pontus bölgesinin doğusunda bulunur. Karadeniz turlarının ve gezilerinin vazgeçilmez noktası olan bu kent, zengin doğası ve kültürel mekanlarıyla turistlerin ilgisini çeker. İsterseniz bu gözde şehrimizi daha yakından tanıyalım.

Rize Hakkında Kısa Bilgi

Rize Yaylaları

Ormanları, yaylaları, mis gibi havası ve her damağa hitap eden eşsiz lezzetleriyle pek çok kişi tarafından sık sık ziyaret edilen Rize; gelişmiş yönleriyle de ön plana çıkar. Ülkemizin en çok yağış alan şehri olarak bilinir ancak ılık havasıyla her mevsim turist çeker. Çoğunlukla bahar ve yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerin akımına uğrayan kent, yeşilin bütün tonlarını içerisinde barındırır. Gürültüden ve kalabalıktan sıkılan kişilerin kafa dinlemek ya da huzuru bulmak için geldiği şehir, ferah havasıyla insanı rahatlatır.

Rize’de Ulaşım

Eski dönemlerde bir yerden bir yere gitmek fazlasıyla zorlu ve sıkıntılı bir süreçti. Ancak teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte şehirlerarası ulaşım bile oldukça kolay ve rahat bir hale gelmiştir. İstanbul ya da Ankara gibi merkezi bölgelerden Rize’ye ulaşım için karayolu ile otobüs seferlerı tercih edilebilir. Hava yolunu kullanarak uçak yolculuğu yapmak isteyen kişiler ise Trabzon veya Rize-Artvin Havalimanı’nda iniş yaparak havaç araçları ile kısa sürede Rize’nin merkezine ulaşabilir. Öte yandan şehir içi ulaşım ise otobüs ve minibüsler aracılığıyla sağlanır. Aynı zamanda 7/24 hizmet veren taksi kurumları da bulunur. Rize’de Gezilecek Yerler Rehberi ile sizlere rizede gezilmesi gereken yerleri listeledim.

Rize’de Gezilecek Yerler

Yeşilin her tonunun hakim olduğu yayları, gür ve ağaç dolu ormanlarıyla ön plana çıkan Rize kenti; kültürel ve turistik mekanlara da sahiptir. Bu yerlerle ilgili kısa ve öz açıklamalarda bulunalım.

1 – Şenyuva Köprüsü

Şehrin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan ve en eski köprü olarak bilinen Şenyuva Köprüsü, tek kemerli bir yapıya sahiptir. Fırtına Deresi üzerinde doğu ve batı yönlü olarak uzanan bu köprü, yemyeşil doğanın içerisinde huzurla buluşmanızı sağlar.

Rize Şenyuva Köprüsü

2- Zil Kalesi

Etrafı yeşil ormanlarla kaplı olan Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde yer alan bu mekan, görkemli yapısıyla ziyaretçilere görsel şölen sunar. Kalenin içerisi ise şapel, muhafız binası ve baş kuleden oluşur. Bu kalenin tepesine çıkabilmek için uzun merdivenleri kat etmeniz gerekir, ancak karşılaşacağınız manzaradan büyülenmemeniz mümkün değildir.

Rize Zile Kalesi

3- Ayder Yaylası

Rize’nin en turistik ve popüler yaylalarının başında gelen Ayder, kayın ve ladin ormanlarıyla kaplıdır. Yaklaşık 1350 metre yüksekliğinde bulunan bu yayla, gören herkesi kendine hayran bırakır.

Rize Ayder Yaylası

4- Anzer Yaylası

Balıyla meşhur olan ve halk arasında Ballıköy olarak bilinen Anzer yaylasında bulunan rengarenk çiçekler, bölgenin balının ünlenmesini sağlar. 2105 metre yüksekliğe sahip olan yayla, Aşağı Anzer ve Yukarı Anzer olacak şekilde iki farklı bölgeye ayrılır.

Rize Anzer Yaylası

5- Ilıca Köyü Kaplıcası (Ridos):

İkizdere ilçesine bağlı olmasıyla bilinen bu kaplıca, bünyesinde şifalı su barındıran bir kaplıcadır. Özellikle romatizmal hastalıklar ve eklem ağrıları için adeta ilaç niteliğinde olduğu söylenen su için her yıl birçok turist bu bölgeye gelmektedir. 70-72 derece su sıcaklığına sahip olan kaplıca, eşsiz görünümüyle de ilgi çeker.

Rize Ridos

6- Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi:

Rize’nin merkezinde yer alan bu müze, 1921 yılında ziyarete açılmıştır. Türk mimarisinin özellikleri ön planda tutularak inşa edilmiş olan müze, iç sofalı bina tipine sahip olmasıyla bilinir. Üç katlı bir konak olan Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi’nde Mustafa Kemal’in eşyalarının yanı sıra çeşitli etnografik eserler ve vitrin teşhisleri sergilenir.

Rize Atatürk Evi

One thought on “Rize’de Gezilecek Yerler Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir