Türkiye’ de Gün Batımının En Güzel Olduğu Yerler

Gün batımı sırasında etrafa yayılan kızıl ışık şöleninden etkilenmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum! Gün batımları hem çok güzel hem de çok etkileyicidir. Çok kısa süren bu görsel şölenin daha tadına varamadan bir anda güneşin gözden kaybolduğunu, dağların arkasında başka diyarları aydınlatmaya gittiğine şahit olursunuz. Türkiye’ de öyle noktalar bulunuyor ki güneş bütün güzelliğini yeryüzünde ki o topraklara yansıtarak görsel şölenin ortaya çıkmasını sağlıyor. Yaz tatili için farklı yerlere gitmeyi planlıyorsanız yolunuz aşağıda sıralayacak olduğumuz rotalara düşerse kesinlikle bu yerlerden günbatımını izlemenizi öneririz.

Gün Batımını En Güzel İzleyebileceğiniz Yerler

 

Zonguldak- Filyos

 

Filyos, Zonguldak’ a bağlı küçük ve şirin bir beldedir. Sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile Karadeniz’ de ki saklı cennetlerden biri olan Filyos gün batımını izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Kumsalda oturup masmavi deniz eşliğinde karşınızda ki kısa süreli kızıl renkli görsel şölenin tadını çıkarmaya bakın.

Çanakkale- Gökçeada

 

Gökçeada Türkiye’ nin en batısında kalan şirin bir tatil beldesidir. Burası aynı zamanda en son güneşin battığı yerdir Buna bağlı olarak Gökçeada’ da ki gün batımı manzarası doyumsuz bir güzelliğe sahiptir. Gökçeada’ da İncirburnu tarafına giderseniz güneşin kızıl renginin denize yansıdığı muhteşem güzellikte ki görüntüsünü görme şansına sahip olabilirsiniz. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki gün batımını izlemek isteyenler Gökçeada’ nın dört bir köşesinden güneşi keyifli bir şekilde batırabilirler.

Adıyaman- Nemrut Dağı

 

Adıyaman sınırları içerisinde yer alan ve oldukça gizemli bir tarihe sahip olup günümüzde de bu gizemi koruyan Nemrut Dağı, izleyicilerine eşsiz güzellikte bir gün batımı manzarası sunmaktadır. Farklı bir atmosfere sahip olan Nemrut Dağı etrafında ki kafa heykelleri ile kalıntıların arkasından yavaş yavaş batan güneş bölgede mistik bir görüntünün oluşmasını sağlamaktadır.

Türkiye’ de Gün Batımının En Güzel Olduğu Yerler

Nevşehir- Kapadokya

 

Türkiye’ de gün batımının izlenebileceği en güzel manzaralardan biri Kapadokya’ dır. Peri bacaları ve dev balonlar eşliğinde başka diyarlara doğru yol alan güneş, kızıl, kahverengi ve sarı renk cümbüşü ile gökyüzünde etkileyici gün batımı manzaraları oluşturmaktadır. Kapadokya’ ya yolu düşenler peri bacalarından gün batımı manzaralarını izleyebileceği gibi bu keyfi dev balonlar üzerinde de yaşayabilmektedirler. Eşinizle ya da sevgilinizle romantik bir gün batımı manzarası arıyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz Kapadokya olmalıdır.

Antalya- Kaş

 

Türkiye’ de yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla tercih edilen tatil beldelerinden biri olan Kaş, gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden birisidir. Masmavi denizi kızıl- sarı renge boyayan güneşin ortaya çıkardığı manzara izleyenleri hayran bırakacak türden. Tatil rotanızı Kaş olarak planladıysanız mutlaka Simena Antik Kenti ve Saklıkent Kanyonu’ da uğrayarak eşsiz güzelliğe sahip, aşık olunası gün batımı manzaralarını bir de buralardan izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir