Yat Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde son yıllarda oldukça popülerlik kazanan, yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla tercih edilen Mavi yolculuk, tatilcileri günlük yaşamın ve iş hayatının stresinden uzaklaştırdığı gibi, ülkemizde saklı kalmış güzellikler ile buluşturma fırsatı sunarak hayal dünyanızın zenginleşmesini sağlamaktadır. Mavi yolculuk sırasında herhangi bir problem ile karşılaşmamak için yolculuğa dair her şeyi çok iyi planlamak gerekiyor. Yolculuk planlamasında ki en önemli detay ise saklı kalmış güzellikleri görmenizi sağlayacak doğru yat seçimidir. Yat kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Bunlara genel açıdan bir göz atalım.

Yat Seçimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

 

Mavi yolculuğa çıkmadan önce yat modelleri, iyi ya da kötü tekneler hakkında genel bir bilgi edinmeniz yat seçimi noktasında size çok yardımcı olacaktır. Ege sahillerinde Mavi yolculuk yapmayı planlıyorsanız sıklıkla karşınıza çıkacak tekne tiplerinden biri gulettir. Motorlu ve ahşap özellikte ki bu yelkenliler ile Ege koylarını keşfetme noktasında boyut ve performans açısından oldukça idealdir. Katamaran olarak adlandırılan tekne türleri ise iki tekneden oluşmaktadır. Sahip olduğu güçlü motoru ve tasarımı yönünden uzun deniz yolculukları için oldukça idealdir. Mavi yolculuk için beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak tekne türlerinden birini tercih ederek tatilinizin problemsiz ve eğlenceli bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Yat seçiminin yanı sıra yolculuk sırasında yatta olması gereken bazı donanımlar vardır. Mavi tura birlikte çıkacağınız kişi sayısı ile tatil anlayışınıza göre yat içerisinde ki donanımlar her kadar farklılık gösterse de rahatlık ve konfor yönünden minimum düzeyde yatta yer alması gereken belli başlı donanımlar olmalıdır.

Yatta Bulunması Gerekenler

 

  • Yeteri kadar yatak ve kamara: Mavi tur için kalabalık bir grup ile hareket ediyorsanız kiralayacak olduğunuz grubunuzda ki kişi sayısına yetecek şekilde yatak veya kamara olmasına dikkat etmeniz gereklidir.
  • Banyo ve wc: Tuvalet ve duş ihtiyacınızı yat içerisinde hijyenik bir şekilde karşılayabilmek için kiralayacak olduğunuz yat içerisinde özel tuvalet ve duş yerlerinin olmasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Derinlik göstergesi: Mavi tur için kiralayacak olduğunuz bazı yat ya da tekneler derinlik göstergesi bulunmaktadır. Bu sayede mavi turda dalış yapmayı planlayan kişiler için bu özellik çok işe yaramaktadır.
  • Yakıt türü: Yat ya da tekne kiralamadan önce yakıt türü göz önünde bulundurulmalıdır. Yatlar benzinli ve dizel olacak şekilde iki farklı yakıt türü ile çalışmaktadır. Fakat dizel ile çalışan yatlar her zaman daha ekonomiktir.
  • Yat kiralama konusunda ki en önemli detaylardan birisi yatı kaptanlı mı yoksa kaptansız olarak mı kiralayacağınızdır. Yatı kaptanlı olarak kiralamanız halinde Mavi tur için rotanız genellikle kaptan tarafından oluşturulur. Kaptan, yat kiralamış olduğunuz bölgede ki en güzel koylara götürerek Mavi yolculuğunuzun eğlenceli, güvenli ve keyifli geçmesini sağlar. Fakat yatı kaptansız olarak kiralama konusunda Mavi tura çıkacak olduğunuz grup içerisinde yat kullanmayı bilen ya da amatör denizcilik belgesine sahip birisinin olması gerekir.
Yat Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yat Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir